Nájdime odvahu prijímať účinné a efektívne riešenia.

Autor: Štefan Surmánek | 10.5.2011 o 22:05 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  899x

Korupcia a klientelizmus sú súčasťou našej spoločnosti. Netransparentné tendre, predražené štátne zákazky, zmanipulované výberové konania a celý rad ďalších negatívnych javov sa stali sprievodným znakom fungovania demokratického systému na Slovensku. Ako také, nevyhli sa ani rezortu spravodlivosti, konkrétne oblasti súdnictva a prokuratúry, ktoré dlhodobo vykazujú vysokú mieru nedôvery nášho obyvateľstva.

 

V ostatných týždňoch sa na stránkach denníkov či na pôde diskusných relácií preberala otázka protekčného prijímania absolventov právnických fakúlt na pozície súdnych a prokurátorských čakateľov. Nechýbal pri tom ani výpočet konkrétnych mien uchádzačov a ich rodinné a príbuzenské väzby, v dôsledku čoho dnes už nikto nemôže pochybovať o tom, že zhoda mien právnych čakateľov s aktívne pôsobiacimi sudcami, prokurátormi a ďalšími zamestnancami justície nie je náhodná. Práve to viedlo terajšie vedenie Ministerstva spravodlivosti k prehodnoteniu doterajšieho spôsobu málo transparentného a očiam verejnosti utajovaného výberu budúcich sudcov a prokurátorov s cieľom odstrániť z tohto procesu prejavy nepotizmu, protekcionizmu a klientelizmu. Dosiahnuť sa to má cestou vypracovania nových kritérií a podmienok, ktoré by všetkým záujemcom poskytovali rovnaké šance a východiskové pozície, cestou reorganizácie personálneho obsadzovania výberových komisií a zabezpečenia účinnej kontroly ich práce zo strany príslušného parlamentného výboru a dohľadu pracovníkov rezortu spravodlivosti.

V súvislosti s tým sa natíska otázka či Ministerstvom spravodlivosti predkladané návrhy skutočne zabránia prejavom rodinkárstva a klientelizmu alebo či ohlasované riešenia nie sú len jedným z ďalších krokov, ktoré síce vo verejnosti vyvolávajú pozitívnu odozvu, ale v skutočnosti neodstraňujú hlavné príčiny korupčného správania, takže v konečnom dôsledku neponúkajú realistické, t.j. systémové riešenie problému.

Pri navrhovaní efektívnych riešení problému uprednostňovania rodinných príslušníkov, resp. členov širšieho príbuzenstva, známych a priateľov pri výbere za súdnych čakateľov je nevyhnutné vychádzať z obrovského záujmu absolventov práva o posty v rezorte spravodlivosti. Je signifikantné, že podobný záujem o prácu v rezorte školstva neprejavujú stovky absolventov pedagogických fakúlt. Veľký počet učiteľov v dôchodkovom veku pôsobiacich hlavne na základných školách je dostatočným potvrdením vyššie uvedenej skutočnosti. Prečo je to tak ? Kde hľadať príčiny takéhoto nevyváženého záujmu o profesionálne pracovné zaradenie absolventov spomínaných fakúlt ?  Odpoveď je jasná. V neporovnateľnom finančnom ohodnotení jedných a druhých, v rozdielnych možnostiach kariérneho a finančného postupu, v rozdielnych pracovných a sociálnych podmienkach, výhodách, benefitoch a pod. Niekoľkotisícové platy ( počítané v eurách ), 13. a 14. plat, doživotná istota pracovného miesta, v prípade sudcov status ústavných činiteľov a mnohé ďalšie výhody sú pre budúcich sudcov a prokurátorov ako aj pre ich rodičov a protektorov príliš silným lákadlom a pokušením, takže stojí za to využiť všetky prostriedky ( legálne aj  nelegálne, etické aj neetické ), aby vo výbere obstáli tí „správni kandidáti". A myslieť si, že nejaké „kozmetické" úpravy, ktoré navrhuje vedenie Ministerstva spravodlivosti zmenia spôsob a výsledky výberu, že odstránia skutočné príčiny nižšej miery transparentnosti, manipulácie a zneužívania funkcií, je naivná predstava resp. zahmlievací taktický manéver či inak povedané, hra na „slepú babu" s verejnosťou. Je to ukážka populizmu v praxi, aj keď pre úplnosť je potrebné zdôrazniť, že jeho miera zďaleka nedosahuje rozsah vládou I. Radičovej ohlasovaného rozdávania základných potravín sociálne odkázaným skupinám obyvateľstva.

Tak ako aj v iných prípadoch aj pre tento ( rodinkárstvo a klientelizmus pri výbere súdnych a prokurátorských čakateľov ) platí to staré známe: najúčinnejšie a najefektívnejšie riešenie je neraz to nejednoduchšie riešenie. Preto skúste ( obracajúc sa na kompetentných činiteľov a inštitúcie ) vyrovnať mzdové tarify sudcov a prokurátorov s platmi učiteľov, skúste zrušiť alebo aspoň obmedziť neodôvodnené a z pohľadu vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov iných rezortov ( zdravotníctvo, školstvo, kultúra ) aj diskriminujúce zvýhodnenia a benefity sudcov a prokurátorov a uvidíte ako poklesne záujem absolventov právnických fakúlt o tieto lukratívne zamestnania. Protekcie, rodinkárstvo a klientelizmus sa stanú zbytočnými, v horšom prípade budú predstavovať ojedinelé, o to ľahšie postihovateľné prípady uprednostňovania jedných na úkor iných. To je to systémové riešenie, realizácia ktorého si však vyžaduje politickú rozhodnosť, principiálnosť a skutočný, nie predstieraný záujem o riešenie existujúceho problému.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?